PROGRAM

Salonul ROVINHUD 2016

Program




Salonul ROVINHUD 2015

Degustare (Hotel Timișoara, sala Viena)


Vineri, 11 noiembrie 2016 16.00 - 20.00: Zi rezervată exclusiv lucrătorilor din domeniul HORECA
Sâmbătă, 12 noiembrie 2016 11.00 - 20.00: Salonul este deschis publicului larg
Duminică, 13 noiembrie 2016 11.00 – 20.00: Salonul este deschis publicului larg

Masterclass-uri (Hotel Timișoara, sala Atena)


Masterclass-urile se vor desfășura în limba engleză.
Pot participa la acestea doar persoanele care și-au achiziționat biletul de intrare la Salonul ROVINHUD și biletul suplimentar de masterclass.

Rezervarea locurilor la masterclass-uri se face la adresa ancadavid@cevadespus.ro

Bilet ”All inclusive” (intrare sâmbătă și duminică + acces la toate masterclassurile) – 600 lei

Sâmbătă, 12 noiembrie:


10.00 – 11.30Előd Ádám: Champagne prin ochii Billecart-Salmon (bilet masterclass: 100 lei)
Masterclass-ul este susținut de VINIMONDO

1. Billecart-Salmon: Brut Reserve NV
2. Billecart-Salmon: Brut Rosé NV
3. Billecart-Salmon: Blanc de Blancs Grand Cru NV
4. Billecart-Salmon: Extra Brut Vintage 2004
5. Billecart-Salmon: Brut Sous Bois NV
12.30 – 14.00László Bálint IW: Furmint – un brand nou în America (bilet masterclass: 50 lei)
1. Béres Pincészet és Szőlőbirtok (Tokaj): Estate Furmint 2014
2. St. Donát (Csopak) - Márga Furmint 2015
3. Majoros László (Tokaj): Tarcal birtokbor 2015
4. Erzsébet Pince (Tokaj): Estate Furmint 2015
5. Holdvölgy (Tokaj): Vision 2013
6. Bálint László (Tokaj) - Suba Furmint 2015
7. Breitenbach Pince (Tokaj) – Halas Furmint 2013
8. Gróf Degenfeld (Tokaj) - Dry Furmint 2015
9. Barta Pince (Tokaj): Szamorodni 2013 (dulce)
15.00 – 16.30Elizabeth Gabay MW: Cadarca, rățușca cea urâtă (bilet masterclass: 50 lei)
1. Dúzsi Tamás (Szekszárd): Kadarka rozé 2015
2. Gál Tibor (Eger): Kadarka 2015
3. Vida (Szekszárd): Öregtőkék 2015
4. Heimann (Szekszárd): Céh Kereszt Kadarka 2015
5. Maurer Oszkár (Serbia): 1880 Kadarka 2013
6. Sebestyén (Szekszárd): Kadarka 2013
7. Dúzsi Tamás (Szekszárd): Öreg tőkés 2013
8. Balla Géza (Miniș) .- Cadarcă 2009
9. Balla Géza (Miniș) – Cadarissima 2013 dulce
17.30 – 19.00Rod Smith MW: Să vorbim Franc: Cabernet Franc (bilet masterclass: 100 lei)
1. Ikon Pince: Evangelista 2012 (Balaton - HU)
2. Attila Pince: Pazsag 2012 (Eger - HU)
3. Balla Géza: Stonewine 2011 (Miniș - RO)
4. Riczu-Stier: Cabernet Franc 2o13 (Villány –HU)
5. Takler Pince: Cabernet Franc Reserve 2009 (Szekszárd - HU)
6. Vylyan: Mandolás 2011 (Villány – HU)
7. Domain du Landreau: AOC Chinon, La Chapelle 2014 (Loire - FR)
8. Domain du Landreau: AOC Chinon, Cuvee Yearling, 2014 (Loire – FR)
9. Bodega Riglos: Finca las Divas 2013, (Uco Valley – AR)
10. Bodega Benegas Lynch: Cabernet Franc. 2006, (Mendosa – AR)

Duminică, 13 noiembrie:


10.00 – 11.30Primo Franco: Nino Franco, Prosecco la un alt nivel (bilet masterclass: 50 lei)
1. Prosecco Superiore Rustico Brut
2. Prosecco Superiore Riva di San Floriano Brut
3. Prosecco Superiore Primo Franco Dry
4. Grave Di Stecca 2007
5. Grave Di Stecca 2008
6. Grave Di Stecca 2009
12.30 – 14.00Elizabeth Gabay MW: Roze brunch (bilet masterclass: 100 lei)
1. Carastelec: Friza 2015 (Pinot noir)
2. Domeniul Bogdan: Primordial Rose 2015 (Pinot Noir, Merlot, Syrah)
3. Bauer Rose 2015 Negru de Drăgășani
4. SERVE Terra Romana rose (Merlot, Fetească Neagră)
5. Corcova Rose Magnum 2015
6. Chateau d’Estandon: Insolance 2015
7. Chateau d’Estandon: Gavotte 2015
8. Chateau d’Estandon: SolStice 2015
9. Chateau Minuty: M de Minuty Magnum 2015
15.00 – 16.30Luiz #winelover Alberto: Vinuri cu personalitate (bilet masterclass: 50 lei)
17.30 – 19.00Darrel Joseph: Să descoperim vinurile din Austria (bilet masterclass: 50 lei)
1. Domäne Wachau, Grüner Veltliner, Terrassen (Smaragd) 2015
2. Weingut Bründlmayer, Riesling, Zöbinger Heiligenstein 2015
3. Weingut Wohlmuth, Sauvignon Blanc, Ried Hochsteinriegl 2015
4. Weingut Wieninger, Wiener Gemischter Satz DAC, Nussberg 2014
5. Weingut Hans and Anita Nittnaus, Blaufränkisch, Kalk und Schiefer, 2013
6. Weingut Franz & Christine Netzl, Zweigelt Haidacker 2013
7. Weingut Heidi Schröck, Ruster Ausbruch 2014